Tekniska bloggspel, Android-app-apk, tips och tricks

Ett sällsynt exempel på en Apple I-operation säljs för närvarande på en välgörenhetsauktion, med priser som börjar på $70 000 och kommer sannolikt att eskalera därifrån.

Med smeknamnet “Duston 2” av dess tidigare ägare, Adam Duston, auktioneras maskinen ut genom CharityBuzz med löftet att minst 10 % av intäkterna kommer att gå till National Radio Fund. amatörekonomi. Den innehåller en original Apple I’m onboard, en modifierad Apple Keyboard II och modern strömförsörjning, samt dokumentation och en kopia av Apple Cassette Adapter.

Värdet på hårdvaran kommer förmodligen att vara högre förutom att ett chip måste bytas ut för att det ska fungera. Endast 76 eller så Apple System I existerar fortfarande i någon form, och ännu färre är faktiskt användbara.

Auktionen är för närvarande inställd på att avslutas kl. 3:25 Eastern Time den 21 juni. Nästa lägsta bud är $75 000, men summan kan bli mycket högre, givet Apples andra förutsättningar. Min auktion har uppgått till hundratusentals, till och med upp till $905,000.

Endast cirka 200 Apples My System har någonsin tillverkats, handgjorda av Apples medgrundare Steve Wozniak. De flesta såldes mindre än ett år efter lanseringen i juli 1976.

Medan uråldriga och nakna ben, även med 1980-talets standarder, var Apple I på 1970-talet den enda som bara krävde ett tangentbord och en TV för att fungera. Den började till och med säljas kort efter lanseringen av Apple II i april 1977, den stationära datorn som gjorde Apple till ett känt namn.

Modern sällsynthet kan delvis skyllas på ett Apple Exchange Program II, eftersom Apple demolerade Apple I på kortet som kunden ansökte om

Källa: appleinsider